top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLina Vurgun

Protez Tırnak yada Kalıcı Oje ile abdest alınır mı ?

Oje, tırnakların üzerinde tabaka oluşturan ve suyun tırnakların altına geçmesini engelleyen bir maddedir. Kadınlar bunu süslenme amacı ile tırnaklarına sürerler. Eski ulema döneminde böyle bir maddenin olmamasından dolayı, bunun abdeste veya boy abdestine (gusle) engel olup olmayacağı konusunda tereddütler ortaya çıkmıştır.

Eskiden kadınlar ellerine kına yakar, kına parçacıkları tırnaklar üzerinde bir tabaka oluştururdu. Kına yakma adeti hâlâ devam etmektedir.

Abdest ayetinde Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Mü’minler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayınız.” (Mâide, 5/6)

Yıkama, organın üzerinden suyun akıtılması şeklinde tarif edilmiştir. Ebu Hanife ve İmam Muhammed’e göre bir damla da olsa suyun akması gerekir. Yağ sürer gibi suyu organa sürmek yeterli olmaz. Ebu Yusuf ise organın ıslanmasını yeterli görmüş, suyun akmasını şart koşmamıştır.  (İbn Âbidîn, Hâşiyetü Reddi’l-Muhtâr, İstanbul, 1984, c. 1, s. 96)

Organın üzerine su sürmenin yıkama olmayacağı açıktır. Çünkü bu, organı ıslak elle mesh etmek olur. Halbuki ayette emredilen, yıkamadır; mesh değil.

Kına çok ince de olsa tırnak üzerinde bir tabaka oluşturur. Başka bir şekilde o rengin tırnak üzerinde kalması mümkün olmaz. Kına çamurunun parçacıkları tırnak diplerinde sert tabaka oluşturur ve suyun tırnağa ulaşmasını engeller. Kına, oje gibi değildir. Gözeneklerinden tırnağa su ulaşabilir. Ancak bu suyun tırnağın tamamına ulaşması ve tırnağın üzerinden akıp gitmesi mümkün değildir. Bunun olabilmesi için, suyun tırnakla kınanın arasına girmesi gerekir ki bu durumda tırnakta kına kalmaz. Böyle bir şeyin mümkün olmadığı açıktır. Bu sebeple kınalı tırnağın emredildiği şekilde yıkanması mümkün değildir.

Abdest ayetinin sonunda Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Allah size (abdest ve guslü emretmekle) bir güçlük çıkarmak istemiyor. Ama sizi arındırmak ve size olan nimetinin tamamlamak istiyor. Belki şükredersiniz.” (Mâide, 5/6)

Kadının süslenmesi yasak olmadığından abdest alırken tırnağındaki kınayı kazımasını emretmenin güçlük doğuracağı kesindir. Bu sebeple fakihler, kınanın abdeste ve gusle mani olmayacağını söylemişlerdir. Hanefilerin konu ile ilgili görüşleri şöyledir:

“Kına, pire pisliği, kir tabakaları, vücuda sürülen yağ, krem, tırnak aralarına giren kirler vs. her ne kadar suyun organ üzerinden akmasına mâni ise de zaruretten dolayı abdeste ve gusle mâni olmazlar.” (İbn Âbidîn, Hâşiyetü Reddi’l-Muhtâr, c. 1, s. 155-156)

Buradaki ‘zaruret’ yukarıdaki şeyleri temizleme sıkıntısından doğan zarurettir. Çünkü onları temizleme emredilecek olsa insanlar zor durumda kalır ve bir çoğu abdest alıp namaz kılma imkanı bulamazdı. Oje de yukarıdaki maddelerle aynı konumdadır. Kadının tırnaklarına oje sürmesini veya tırnaklarını cilalamasını yasaklayan bir hüküm olmadığına göre abdest veya gusülden önce bunların temizlenmesini şart koşmanın güçlük doğuracağı açıktır. Yukarıdaki ayet, Allah’ın güçlük çıkarmak istemediğini ama bizi arındırmak istediğini bildirmektedir. Tırnakları ojeli veya cilalı olan kişiler ellerini yıkadıkları zaman temiz sayılacaklarından, Allah’ın bu konudaki emri de yerine gelmiş olmalıdır.

Sonuç olarak oje ve tırnak cilası abdest ve gusle mâni değildir.

49.326 görüntüleme8 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

8 Comments


Feyza Nur
Feyza Nur
Dec 07, 2023

Kendi çıkarınız için dini konularda uydurmalar yapmak son derece yanlıştır, şirke girer. Üstelik örnek ayetler vermişsiniz. Umarım bu yazıyı yakın zamanda kaldırır ve bir de size inanan insanların günahlarını almazsınız (bu yazıyı yazanın pek umrunda olduğunu sanmıyorum).

- Gusül abdesti için tırnağın üzerindeki kir dahi temizlenmelidir.

- Kına ve oje bir değildir, kimyevi yapıları bile farklıdır.

- Din bize uymaz (zaruri durumlar veya sağlık durumları dışında), biz dine uyarız. Dini kuralları sırf güzel görünmek için esnetmemeliyiz.

Like

Safiye Ayhan
Safiye Ayhan
Oct 17, 2023

Vallahi yazık ya ayetleri eyip bükene yazıklar olsun. Abdest alırsın ojeni sürersin ta ki abdestin bozulana kadar. Sonra çok istiyorsan ojeni temizleyip abdest aldıktan sonra yine sür.

Like

Hatice Kara mutlu
Hatice Kara mutlu
Nov 28, 2022

Herkes işine geldiği gibi anlar ve yapar.siz de işinize böyle geldiği için insanları gafa sürüklemeye çalışmılsınız bu açıklamalarla.ne yazıkki "salak" bir kesim buna inanıp abdest almaya çalışacak.kişi kendinden sorumludur ama günaha ortak olmuşsunuz.benğm gözümde sizde

Like

Büşra Mirzalioğlu89
Büşra Mirzalioğlu89
Jun 07, 2022

Arkadaşlar, tırnak sağlığınız için protez, kalıcı oje vs yaptırmayın. Tırnak uzun süre hava almadığı için sonrasında tırnaklar katman katman soyuluyor ve kendini toparlaması uzun sürüyor.

Like

ebru_cayir9287
Nov 18, 2021

hayrete düştüm, yaptığınız yanlışı bari ayet-i kerimelerle ört bas etmeye çalışmayın. belki gerçekten bilmiyorsunuz ama Allah'ın ayetlerini menfaatleriniz için kullanmak çok büyük bir günah. Farkında olmadan böyle bir açıklama yapmış olduğunuzu düşünüyorum. Gerçekten işin aslını bilmeyip sizin yazdıklarınızdan yola çıkarak işlem yaptıran insanların da günahına giriyorsunuz. ne ise onu söyleyin ya da hiç bir şey de söylemeseniz bu söylediklerinizden çok çok daha iyi.

Like
bottom of page